Przejdź do treści

Aktualności

PROJEKT NA MOTYWACH ENCYKLIKI 'LAUDATO SI' PAPIEŻA fRANCISZKA - CARITAS



 

Caritas Polska w odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka w encyklice Laudatio si na potrzebę budzenia wrażliwości ekologicznej, zrealizował projekt grantowy pod nazwą „Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu można było zdobyć dofinansowanie do własnego ekoprojektu w 7 obszarach tematycznych: ekologia integralna, woda, powietrze, żywność, klimat, nowa ekonomia, bioróżnorodność, lokalne kampanie.  Nasza Parafia wraz z członkami Parafialnego Zespołu Caritas postanowiła powalczyć o zdobycie grantu dla projektu „Powiedz głośno NIE degradacji środowiska”. Głównym celem naszej inicjatywy miało być zapobieganie degradacji środowiska oraz braku wody.  Nie raz w mediach słyszymy o problemie braku wody. Ten problem wydawałoby się dotyczy krajów tzw. Trzeciego świata. Jednak dotyka też nasz kraj, zmagamy się z problemem długotrwałej suszy hydrologicznej. Jednym z powodów tego zjawiska utwardzanie terenu. Powoduje to ograniczenie naturalnej retencji wody (spływu wód opadowych i roztopowych do gruntu), zmniejszającym tym samym powierzchnię biologicznie czynną takie terenu.  Do podlewania ogródków czy trawników podczas upalnych okresów wykorzystuje się wodę z wodociągów czy przydomowych studni, wykorzystując wodę której tak brakuje. Pod nowe domy czy osiedla wycina się lasy które zatrzymują wodę w gruncie, filtrują powietrze, dają schronienie zwierzynie oraz stanowią bogate siedlisko flory i fauny. Postanowiliśmy napisać projekt który pozwoliłby na ochronę zasobów wodnych oraz przywrócenie terenem o niskiej wartości ich bogatych walorów.  Nasz projekt zdobył uznanie wśród członków komisji opiniującej wszystkie złożone pomysły i jako jeden z dwóch projektów w Diecezji Przemyskiej zdobył dofinansowanie.

 

Poprzez zakup odpowiednich nasion oraz nawozów  teren o niskiej pożyteczności rolniczej przekształcony został w łąkę, a poprzez zakup  i nasadzenie drzew oraz krzewów również w las. Tereny te będą stanowiły źródło naturalnej retencji niczym nieograniczonej oraz przyszłości staną się naturalnym siedliskiem dla roślin oraz zwierzyny polnej i leśnej. Dodatkowo dla zwiększenia retencji i ochrony zasobów wodnych zakupione zostały zbiorniki do gromadzenia wody opadowej która będzie wykorzystywana w trakcie suszy.

 

Aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, poprzez dodatkową emisję spalin oraz hałas planuje się wypasanie własnych koni na łąkach. W ramach projektu został zakupiony materiał na budowę zagrody dla koni, a także akcesoria i osprzęt do ich utrzymania.

 

Zakupione zostały budki dla ptaków głownie szpaków i kowalików które można zobaczyć na murach okalających kościół. Również przy kościele znajdują się stojaki na rowery sfinansowane z przedmiotowego projektu. W jego ramach zakupione pojemniki do segregacji odpadów które zlokalizowane są przy plebani.   

Dziękujemy Caritas Polska, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, społeczności SP w Dobrej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.  

 

Zachęcamy do lektury encykliki Papieża Franciszka Laudatio Si’.

papa-francesco_20150524_enciclica-laudato-si_pl.pdf (vatican.va)


 




Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Mrzygłód, siedziba: Mrzygłód, Mrzygłód 93.